Sakarya Travesti İsimleri

16 Mayıs 2019 Sakarya Forum

0 Yorumlar

Hatırlar mısınız, bir yazıda size “Türkiye’deki travestilerle ve müşterileriyle ilgili çok ilginç bir röportaj yapmıştık, Hürriyet gazetesi için” demiş ve “Bir fırsatını bulursam, burada yayımlarım tekrar” diye söz vermiştim. Herhangi bir bahane veya vesile aramadan (Türkiye’de travestiler hiç gündemden düşmüyor çünkü) iki bölüm halinde sunuyorum bu haberi size.

GİRİŞ (Serdar’ın notu) : Bu, benim aklımın almadığı bir şeydi. Parayla cinsel ilişkiye giren, girebilen insan çok. Ne diyeyim! Bugün de var, bin yıl önce de varmış. Bir erkek para verip, bir kadınla yatabilir. (Konumuz travestilerle sınırlı olduğu için erkek, yoksa kadınlar da müşteri olabilir bal gibi, mesela Amsterdam’da var.) Bunu isyan etsem de, kabullenemesem de, anlıyorum. Ama kafamın almadığı şu(ydu):

Bir erkek, parasını verip cinsel ilişkiye girecekse, daha doğrusu ihtiyaç giderecekse, birbirinden güzel kadınlar varken, bu işi neden, parası mukabilinde, sinek kaydı traşlı, bacağı ağdalı, ayağı 44-45 numara, başına peruk takmış bir erkekle yapar? (Çok “güzel” yani kadınsı güzel travestiler de var ama istisna.)

Gazetecilikte en iyi röportaj, yapanın gerçekten merak ettiği konuda yapılır; en iyi soru, gazetecinin gerçekten merak ettiği sorudur.

Bizim Haber Araştırma-Yakın Plan günlerinde, Şenay Ordu ile, kafamıza takılan bu sorunun cevabını aradık, İstanbul’un dumanlı barlarında, karanlık merdivenli apartmanlarında ve eğri büğrü kaldırımlarında.

Soru : Travestilerin müşterileri kimdir? Bir erkek, neden kadın kılığında bir erkekle yatar?

Cevap : Şenay Ordu’nun haber-röportajında.

Not : Bu röportaj sırasında, birçok “trajediyle” karşılaştık. Her biri hayattan farklı bir tokat yemiş gencecik insanlar, vücutlarını satarak yaşamaya çalışıyordu. Her gün hayatlarını tehlikeye atarak. Yaptıkları ahlakî açıdan tartışılabilir. Ama biz onları “anlamaya” çalıştık. Bu röportajın amacı travestileri yargılamak değil, Türkiye’de dev boyutlara ulaşan bir “sektörü ve müşterilerini” irdelemek.

TRAVESTİLERİN SIRRINI ÇÖZDÜK

Sayıları hızla artıyor. Her kesimden bir dolu adam, onları tercih eder oldu. Onlar da kendilerine pek güveniyorlar. “Yakında size bir şey kalmayacak. Lezbiyenler bile bize geliyor” diyorlar.

Peki nedir travestilerin bu çekiciliği?

Nedir erkeklerin gerçek kadınlar dururken onlara gitme nedenleri?

Merak ettik, sorduk, soruşturduk. Sonuçta aradığımızı bulduk:

‘Travestiye gidenler aslında gizli eşcinseller. Sadece kendilerini kandırıyorlar.’

Savımızı uzmanlar yalanlamadı…

Ama travestileri tercih eden ‘Sapına kadar erkekler’ pek kızdı.

“Yanında bebek gibi bir kız vardı. Adam da yakışıklı, havalı. ‘Hayatta bana bakmaz’ derdim. Ama baktı. Hem de yana yakıla geldi. Kızı bıraktı yani. Sadece o mu? Erkekler çok şaşırttı beni, çok! ”

Kartları açık oynayalım istedik.

“Tenin yumuşak değil” dedik.

“Elin çok kalın. Kahverengi strech eteğinin yırtmacından görünen bacakların da acilen epilasyon istiyor. ”

“Bu arada göğüslerin de formsuz” dedik.

Aldırmadı.

Çünkü piyasanın en çok iş yapan travestilerinden biri. Çünkü koca koca adamlar eşlerini, sevgililerini onunla aldatıyorlar. Karşısında ağlayıp çocuk oluyorlar. Kimsenin görmediği yüzlerini ona gösteriyorlar.

Peki neden?

Nedir Kader‘de erkekleri çeken?

Karısında bulamadığı, sevgilisinde göremediği, kadın fahişelerde satın alamadığı ne?

Kader anlatıyor, o anlattıkça travestilerin sırrı çözülmeye başlıyor.

“Travesti bir arkadaşımın çok yakışıklı manken bir sevgilisi vardı. Ona o kadar bağlandı ki, her tehlikeyi göze alıp ameliyat oldu. Fakat ne oldu, manken çocuk arkadaşımı terketti. Sırf ameliyat oldu diye.”

Kader müşterilerinin yalnız kaldıkları an, önce rujunu silmesini istediklerini söylüyor. Hatta “Ne diye traş oluyorsun” diyenler bile varmış.

“Adam ‘Ameliyat olduktan sonra evde karım da var’ diyor. Senin rujunu silmeni, peruğunu çıkarmanı istiyor.  Bacağındaki kıllar uzamış, ellerin çok kalınmış, ayağın kocamanmış, bunlarla ilgilenmiyor. Hatta hoşuna gidiyor. Çünkü adam bir kadınla olmak istemiyor. O bir erkek arıyor.”

“Eşcinsel ilişki cesaret ister”

Kahveden çıkmış, üzeri sigara dumanı kokuyor. Kasketi yana kaymış. Evine gidecek gitmesine ama, önce biraz heyecan! Karşısında iki seçenek var. Biri trafik lambasına yaslanan iri kıyım travesti. Diğeri az önce pişti atarken onu anlamlı anlamlı süzen genç adam.

Şimdi içeri girse yeniden. O genç adama derdini anlatmaya çalışsa köşede. Sessizce.

Olur mu?

Olmaz.

Ya genç adam öyle biri! değilse. Yanlış izlenim edindiyse? Olay çıkar valla. En iyisi arkadaşlar görmeden şu travestiye bir işaret çekmek.

Aynı saatler. Yer şehrin en lüks barlarından biri. Kol düğmeleriyle oynayan playboy gece boyunca içeri giren tüm kadınları kesti. Ee, playboy olmak kolay iş değil tabii. Ama onun aradığı farklı bir şey. Başka denizlere yelken açacak bu gece.

Kararlı. Hazır kız arkadaşı da ülke dışındayken.

Aklı az önce son model spor otomobilini teslim ettiği yağız otopark görevlisinde. Çıkarken bitirecek bu işi. Ama ya yanlış anladıysa. Ya adam çılgına dönerse. Rezil olur, tüm itibarı, kariyeri her şeyi bir anda biter. Hayır, bu  riske giremez. En iyisi sokaklara takılmak. Bildiği birkaç yer var. Bir travestinin daha cebi dolsun bu gece, fena mı?

Kader, “Bize gelenler aslında erkek arayanlar” diyor. “Ama eşcinsel ilişki için cesaret lazım. Riske giremiyorlar” diyor. “Yoksa neden kadına benzemeye çalışan bir travestiyi  tercih etsinler ki bebek gibi kadınlar dururken?” diye soruyor.

“Hatta öyle komik ki, çoğu erkeklere bakmıyor bile. Aradığı, istediği bir erkek ama o erkeklere bakamıyor. Çünkü homoseksüel dürtülerinin farkında değiller. Travestiye gidince de bu itirafı geciktiriyorlar. Hatta gömüyorlar”

“Manikür- pedikür yaptıran erkekten kork!”

Anlattıklarına göre toplumdaki travesti sayısı, eşcinsellerin sayısına bağlı olarak artmış.

“Valla erkekler bizi tercih ediyor. Lezbiyenler bile bazen bizi istiyor. Yakında kadınlara bir şey kalmayacak” diye gülüyor.

Dış görünümüyle  ‘Benden daha erkek yok’ diye bas bas bağıran adamların ne olduğunu, ona sormamız gerektiğini söylüyor.

“Asıl öyle adamlardan korksun kadınlar. Bu tür adamlar açık vermek istemedikleri için daha erkeksi görüntü peşindeler. Ama onların ne olduğunu ‘ben’ bilirim” diyor.

Ev arkadaşı Deniz atılıyor hemen:

“60 yaşlarında bir müşterim oldu. Zayıf ve keldi. Bıyıklıydı. Kumarcının biriydi. ‘Boş musun’ dedi, beni aldı. Bir otele gittik. Orada benim elbiselerimi giydi, aynada kendini izledi. ‘Kimseye söyleme’ diye tembih etti. Ben gülünce de ‘Neden olamaz mı? Ben de kız olmak istiyorum’ diye kızdı.”

Yine de yanıltmış olmak istemiyorlar.

“Bunlar müşterilerin bir kısmı. Bir de süslüleri var. Hani şu manikürünü, pedikürünü ihmal etmeyenler. Onlardan da korksun kadınlar. Bu tür erkekler de bakımlı olmanın ardına sığınıyorlar, yanlarında bebek gibi kızlarla dolaşıyorlar. Aslında en homoseksüelleri onlar. ”
“Travestiler kadın olmak istemez ki! ”

Kendilerini ilişkideki kadın taraf olarak görmüyorlar. Ama erkeklere aşık oluyorlar. Bir erkekle birlikte yaşamaya başladıktan sonra da fazlasıyla kadınlaşıyorlar.

Yemekler pişiyor, ütüler yapılıyor, kaşların alınması hiç ihmal edilmiyor. Sorunlar da o dönemde başlıyor zaten. Erkekler hayatlarındaki varlığın kadınlaşmasından rahatsız oluyorlar.

Kader, “Bu hakikaten üçüncü cins” diyor.

Aşık oldukları adam bir erkeğe ilgi duyarsa nispeten hadiseyi atlatıyorlar. Ama eğer bir kadınla aldatılıyorlarsa, bu çok zorlarına gidiyor. Kendilerini ‘Kullanılmış’ hissediyorlar.

“Bir şansın olsa” diye soruyoruz.

“Hayatını fuhuşla kazanmak zorunda kalmasaydın… Nasıl görünmeyi tercih ederdin?”

Düşünüyor.

Başka başka cevaplar veriyor. Soruyu türlü şekillerde yineliyoruz.

Belli ki, bir travesti olarak yaşarken, giyinirken, konuşmaya çalışırken ağzından çıkacaklar zorluyor onu.

Sonunda omuzlarını gevşetiyor.

“Ne makyaj yapardım, ne de strech etekler giyerdim” diyor.

“Zaten kadın olmak isteyen kim? ”

  

Bir Cevap Bırakın

  • Sakarya Travesti Ne Demek ?

    [16 Mayıs 2019] - 0 Toplam Yorum

    Sakarya Travesti ne demektir? İnsanlar çeşitli dış etkenlere bağlı eşcinsel eğilimlere sapar. Travesti, doğum cinsiyeti dışında, karşı cinsin kıyafetlerini kullanarak ve cinsel rolünü üstlenerek cinsel haz duyan kişilerdir. Travestiler kendi doğum cinsinin dışındaki cinsin rolü içinde kendini iyi hisseden ve cinselliğini böyle yaşayan bir bireydir. Yani erkek bedeni içerisinde kadın rollerinde kendini iyi hissetmek ya da kadın […]

  • Sakarya Travesti İsimleri

    [16 Mayıs 2019] - 0 Toplam Yorum

    Hatırlar mısınız, bir yazıda size “Türkiye’deki travestilerle ve müşterileriyle ilgili çok ilginç bir röportaj yapmıştık, Hürriyet gazetesi için” demiş ve “Bir fırsatını bulursam, burada yayımlarım tekrar” diye söz vermiştim. Herhangi bir bahane veya vesile aramadan (Türkiye’de travestiler hiç gündemden düşmüyor çünkü) iki bölüm halinde sunuyorum bu haberi size. GİRİŞ (Serdar’ın notu) : Bu, benim aklımın almadığı […]